úszásoktatás tananyag
szülőknek
Segítség azoknak az anyáknak és apáknak, akik már a tanfolyam előtt szívesen tanítgatják gyermekeiket úszásra. A tananyagot úgy írtam meg, hogy gyorsan átfutathó és lényegre törő legyen, ezért nem térek ki minden részletre és hibára, módszerre, játékra és technikára.
1.óra: A vízben való mozgás megismerése
Cél: A vízben mozgás megismerése
🏊🏻♂️ Feladatok:
- Séta segítséggel és nélkül
- Repülőzés önállóan
- Páros lábon ugrálás segítséggel
- Egy lábon ugrálás segítséggel
- Bemászás - kimászás
- Beugrás kétkezes segítséggel
🔫 Biztonsági intézkedések:
- Végig fogd gyermeked kezét, ameddig magabiztossá nem válik.
- Addig maradj a közvetlen közelében, amíg a víz alá nem tud merülni. (Ez a következő óra anyaga)
- Maradj mindig nyugodt és higgadt.
- Ideális vízhőmérséklet: 30 - 32C
🤓 Szóbeli instrukciók:
A tanulási folyamat időigényes, ezért legyél nagyon türelmes és bátorító. Minden apró előrelépést dicsérj meg. Utalj arra, hogy ez egy folyamat. Pl.: egyre jobban csinálod!
- Hangsúlyozd és éreztesd a biztonságot.
- Biztosítsd a folyamatos támogatásodról.
- Mutasd ki, hogy te mennyire szereted a vizet. Milyen jó dolog!
- Játékosan próbáld rávezetni. Énekelj, találj ki történetet, vagy játszátok el, hogy víziállatok vagytok. Pl.: afrikai vízikutyák, vízilovak, vízizsiráfok, tigris a Micimackóból…
🩵 Segítségadás módja:
Ezeknél a feladatoknál a kezét fogd. Két kezét ha bátortalanabb, egy kezét, ha bátrabb. Mindezt úgy, hogy vele szemben egy magasságban helyezkedsz el (guggolsz). A kezét csak akkor engedd el, ha magabiztosnak látod a mozgását. Ebben az esetben is légy a közvetlen közelében.
Fontos! Bármikor megbillenhet, elcsúszhat. Ha ez megtörténik magas fokú motiváció vesztés következhet be! Ebben az esetben a lehető leggyorsabban emeld ki a vízből, és vedd az öledbe, karold át. Maradj higgadt, és nyugtasd meg. Rajtad ne érezzen feszültséget, te legyél a támasz.
⛔️ Gyakori hibák:
- Szülői hibák: pedagógiailag nem megfelelő viselkedés. Türelmetlen vagy, nem adsz elég segítséget, túlzott elvárásaid vannak, szükséges feltételeket nem biztosítod.
- Gyerek "hibái": nehezen találja meg az egyensúlyi helyzetét, ugrásnál nem mer elrugaszkodni, sétánál nem teszi le a lábát, nem mer bejönni vagy egyből fejest ugrik.
- Megoldási javaslatok: motiválni kell arra, hogy saját lábán sétáljon, mint a földön. Ugrásnál ugorjon, mint a szárazföldön a lépcsőről vagy mint a tigris a Micimackóban. Türelem, megértés, elvárások csökkentése.
⚠️ Nagyobb akadályok:
- Túlzottan félénk, bizalmatlan
- Bátor (túlzott önbizalom, nincs félelem érzet)
- Oktatásra alkalmatlan medence. Mély, hideg, kicsi.
- Alacsony életkor (4 év alatt)
Ezek egyéntől eltérőek. Ha nem tudod kezelni érdemes szakemberhez fordulni. Minden egyéb feladatnál fellépő akadály esetén normál esetben elegendő a szülői segítségadás, játékos hozzáállás, fokozatos feladat végrehajtás.
A medence hőmérséklete és mélysége fontos. 31 - 32 fokosnak kell lennie, hogy kényelmesen és ellazultan mozogjon benne a gyerkőc. Mélysége akkora legyen, hogy maximum a nyakáig érjen.
A 4 éves gyerekek már képesek koordinálni az alapvető mozgásokat, például a kezek és lábak összehangolását. Ekkorra a gyerekek már rendelkeznek azzal a szintű figyelem- és koncentrációs képességgel, hogy a tanító utasításait követhessék. A 4 évesek általában jobban képesek kontrollálni a félelmeiket és megbirkózni az új helyzetekkel.
▶️ Következő tananyag:
- víz alá merülés.
Továbbiak hamarosan...